wegiel

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek jest to węgiel, który charakteryzuje się granulacją od 5-25mm, niską zawartością siarki, popiołu oraz jak najmniejszym współczynnikiem spiekania. Dzięki temu jest on ekologicznym paliwem o szerokim zastosowaniu. Od wielu lat zastępuje on konwencjonalne paliwa kopalniane w budynkach mieszkalnych oraz użytkowych. Składa się na to kilka powodów, z których pierwszym jest proste składowanie, szczególnie, jeśli kupimy wariant workowany. Drugim jest fakt, iż ekogroszku używa się głównie w kotłach retortowych, które odznaczają się na tle alternatywnych urządzeń wysokim poziomem automatyzacji, dzięki czemu nie musimy pilnować aktywnie spalania. Ostatnim, i dla wielu najważniejszym, powodem jest diametralnie obniżona szkodliwość dymu dla środowiska. Oznacza to również, iż produkt ten podlega mniejszym restrykcjom, co pozwala na zwiększenie jego jakości.

Dlaczego workowany?

Każdy, kto decyduje się na zakup opału, staje przed podjęciem jeszcze jednej ważnej decyzji: workowany czy luzem? Pozornie wydawać się może, że opał workowany jest droższy, ale nic bardziej mylnego. Należy pamiętać, że węgiel wietrzeje, powstają w ten sposób spieki i zwiększa się ilość wytwarzanego popiołu. Ponadto oferowany przez naszą firmę opał magazynowany jest w zamkniętych magazynach, co zapewnia niską zawartość wilgoci i zerową zawartość zanieczyszczeń. Nie podejmuj więc pochopnej decyzji i sprawdź sam, który wariant jest najbardziej opłacalny.

Jaki ekogroszek wybrać?

Ekogroszek wysokokaloryczny jest paliwem, które radzi sobie w każdych warunkach. Cechuje się wysoką wartością opałową, jednak związane jest to z większą ilością popiołu oraz wyższą ceną zakupu. W zamian jednak, oferuje on jakość spalania, którą trudno jest osiągnąć korzystając z zamienników. Szczególnie w przypadku opisywanego paliwa ekologicznego, warto jest poświęcić większą kwotę, by uniknąć jakichkolwiek problemów związanych z kotłami retortowymi oraz mieć pewność, iż wybieramy to, co najlepsze dla środowiska.

Ustawienia kotła

Aby prawidłowo ustawić sterownik kotła powinniśmy znać kilka podstawowych informacji (wartość opałowa ekogroszku, moc kotła, stopień wypalenia ekogroszku, ilość ekogroszku w retorcie)

Dla przykładu podajemy wartości wyjściowe jakie można przyjąć przy regulacji sterownika:

  • Ekogroszek wysokokaloryczny 25-27
  • Przesłona dmuchawy (jeśli występuje otwarta na 1/3)
  • Obroty dmuchawy 35-45%
  • Czas podawania paliwa 10s
  • Przerwa w podawaniu 55s

Jeśli po zastosowaniu powyższych ustawień w popielniku zauważymy niedopalony ekogroszek, należy zmniejszyć ilość podawanego paliwa. Jeżeli ilość ekogroszku w retorcie jest niewystarczająca (paliwo nie tworzy tzw. kopczyka) a kocioł nie może osiągnąć zadanej temperatury, należy zwiększyć ilość podawanego paliwa.

Ponadto jeśli na retorcie podczas spalania tworzą się spieki, należy stopniowo zmniejszyć obroty dmuchawy do ok. 25%.

ul. Długa 39 Sarbinowo k/Swarzędza | 62-021 Paczkowo | woj. wielkopolskie | tel: 603-330-441 | E-mail: mpconcept@op.pl | NIP: 783-158-23-10